|
|
|
Skriv ut
|
Frågekategorier /
Kostnader
|
Vad kostar råvarorna till en snittportion? Vi diskuterade det i dag på ett klassråd.
Svar:
Genomsnittskostnaden för råvarorna till en skollunch är ca 9 kronor.
Det finns dock stora skillnader mellan olika kommuner i landet, allt ifrån 4 kronor till 13 kronor.
I snitt var totalkostanden för en elevs skolmat 4 140 kronor under 2005.
Läs mer om skolmaten i siffror »
Hälsningar
Annika Wesslén
|
|